Jak dobrze wyszkolić psa?

Marzenia o posiadaniu swojego czworonoga ma wielu. Są to zarówno małe dzieci, młodzież, jak i dorośli. Nie można się temu dziwić – od wieków pies to najlepszy przyjaciel człowieka i tak pozostaje do dziś. Wspólne wygłupy, zabawy oraz spędzony czas powodują, że między psem, a człowiekiem tworzy się nić porozumienia. Zanim jednak nasz pupil będzie grzeczny, skory do zabaw, a przede wszystkim posłuszny musi nauczyć się kilku komend. Za to odpowiada szkolenie psów, o którym opowiemy w tym artykule.

Dobry kontakt z psem

Każde szkolenie psa powinno rozpoczynać się od nawiązania odpowiedniej relacji z czworonogiem. Tylko pies, który ma pełne zaufania do swojego Pana będzie chętny przyswajać jego lekcje. Oczywiście, każdy pies ma w sobie dużą dozę zaufania, którą obdarza właściciela już na początku znajomości. Wystarczy odpowiednio zadbać o czworonoga.

Dobry kontakt z psem nie ogranicza się jedynie do kwestii zaufania. Skuteczne szkolenie i tresura psa oparte jest zazwyczaj na systemie kar i nagród, które są wręczane czworonogowi. Nie warto więc powielać błędu, który jest notorycznie powtarzany przez wielu właścicieli – zbytnio rozpieszczają oni swoje psy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu dyscypliny pozwoli osiągnąć lepsze efekty szkolenia psa.

Motywacja i systematyczność

Jak podpowiadają nam eksperci zajmujący się szkoleniem psów w Warszawie, najważniejszą rzeczą w tresurze pupili jest systematyczność. Lepiej przeznaczyć na to 15 minut dziennie, niż godzinę raz w tygodniu. Pozwoli to szybciej przyswoić dobre nawyki oraz zrozumieć komendy i polecenia.

Szkolenie psa najlepiej rozpocząć w wieku szczenięcym, zanim zwierzę ukończy 6. miesięcy. Praca z tak małym psem wymaga od właściciela dużej cierpliwości i motywacji, ponieważ efekty na pewno nie przyjdą z dnia na dzień. Nie wolno przy tym okazywać swojego niezadowolenia. Psy bardzo szybko wyłapują, czy jego właściciel jest zdenerwowany i same wówczas przyjmują pozycję wycofaną.

Nauczanie komend

Pierwszą rzeczą, na którą powinien reagować pies jest jego imię. To właśnie od tego należy rozpocząć każdą tresurę psa. Nie inaczej postępują profesjonalni szkoleniowcy, jak na przykład Ci zajmujący się tresurą psów w Warszawie. Podczas pierwszych zajęć wymawiają ogromną ilość razy imię psa, który za reakcje na nie otrzymuje małą nagrodę.

Kiedy pies zacznie reagować na swoje imię można przejść do bardziej skomplikowanych komend. W początkowym etapie nauczania wyróżniamy cztery rodzaje poleceń, które pies musi opanować:

  • siadanie
  • warowanie,
  • wstawania,
  • pozostawanie na miejscu.

Po przyswojeniu tych komend można przejść do nauki bardziej skomplikowanych poleceń i sztuczek jak aportowanie, czy też podawanie łapy.

Jak nagradzać psa podczas szkolenia?

Przez ostatnie lata metodologia szkolenia psów bardzo się zmieniła. Jeszcze niedawno dominowała metoda tradycyjna, którą śmiało można określić zwrotem szkolenia twardą ręką. Podczas takiego szkolenia pies uczył się przede wszystkim posłuszeństwa, a za złe wykonane zadania czekała go kara. Obecnie częściej stosuje się szkolenie pozytywne, w którym na psa czeka nagroda za dobrze wykonane ćwiczenie.

Na jakie nagrody może liczyć pies? Szkoleniowcy zajmujący się szkoleniem psów w Warszawie wskazują, że w początkowym etapie tresury najlepiej sprawdzą się smakołyki. W miarę postępowania nauczania warto od nich odchodzić, by za bardzo nie rozleniwić psa. Warto wówczas zastąpić je głaskaniem i pochwałami słownymi, tak by czworonóg miał poczucie, że swoje zadanie wykonał dobrze.