Jak radzić sobie ze sprawami rozwodowymi – wybór adwokata

Nie mamy wątpliwości, że sprawy rozwodowe to sytuacje, które jawią się jako jedne z najcięższych chwil w życiu dorosłego człowieka. Niesie za sobą to sporo przykrych konsekwencji, a co może być gorsze niż rozstanie i diametralna zmiana w życiu? Wydaje się, że najgorzej pozostać w takiej sytuacji samemu, bez żadnego wsparcia. Chociaż pomoc ze strony bliskich jest nieoceniona, obowiązki jakie przyjdzie nam spełnić w ramach procesu rozwodowego, spadną nam na głowę, a tutaj najlepszym pomocnikiem będzie dobry adwokat.

Jeżeli wyobrażamy sobie, że sprawy rozwodowe są proste do rozwiązania i poradzimy sobie z nimi sami – jesteśmy w błędzie. Ogrom obowiązków jaki na nas wówczas spada sprawia, że potrzebujemy pomocy dobrego prawnika. To też multum wątpliwości co do rozwodu – od czego zacząć, jak będą wyglądały koszty rozwodu i jego przebieg oraz jakie są możliwe scenariusze rozwiązania sprawy. Musimy zatem wiedzieć, jak postępować podczas wyboru adwokata od rozwodów, gdyż charakter procesów tego typu znacznie odbiega od innych.

Specjalizacja – dlaczego jest to takie ważne?

Kiedy decydujemy się na rozwód adwokat, na którego postawimy powinien być odpowiednio wyspecjalizowany. Po pierwsze, musi być on ekspertem z dziedziny prawa rodzinnego, gdyż to właśnie do tego zalicza się sprawy rozwodowe. Niestety, aczkolwiek prawnik, który zajmuje się głównie prawem pracy, nie będzie wiedział dokładnie jak poradzić sobie z innymi.

Aby to zrozumieć, wystarczy zadać sobie jedno pytanie. Czy specjalista od naprawy samochodów, będzie odpowiednio przygotowany do usuwania usterek chociażby z samolotów. Odpowiedź brzmi oczywiście – nie, a jest to sytuacja analogiczna do tej związanej z prawnikami i ich specjalizacjami.

Odpowiednie podejście do swojego klienta

W momencie, kiedy dochodzi już do pierwszego spotkania konsultacyjnego z naszym adwokatem od rozwodów w Gdyni, musimy być dociekliwi i zadawać sporo pytań, aby uzyskać jak najwięcej informacji o tym ekspercie. Oprócz bardzo ważnych kwestii związanych z doświadczeniem, stażem pracy i liczbą wygranych rozpraw, musimy też zweryfikować styl pracy naszego adwokata. Oprócz tego, że jest on specjalistą z dziedziny prawa, jest też przede wszystkim człowiekiem, od którego podczas rozprawy będziemy wymagać empatii i odpowiedniego traktowania.

Prawo jest bardzo ciężkim zagadnieniem i nauką pełną niejasnych i skomplikowanych definicji. Dobry prawnik, będzie w stanie wytłumaczyć nam wszelkie kwestie związanie z trwającym postępowaniem. Przedstawi nam wszystkie możliwości zakończenia sprawy, wraz z prawdopodobieństwem ich realizacji.

Metody poszukiwania

Chociaż rozwody w Polsce odbywają się dość często, nie oznacza to jednak, że z łatwością odnajdziemy świetnego prawnika, który zadba o nasze interesy przed sądem. Musimy być bardzo skrupulatni i dokładni podczas eliminacji poszczególnych ofert, gdyż dotyczy to bardzo istotnych spraw, związanych z losami naszej egzystencji i funkcjonowania.

Warto poradzić się znajomych, którzy doświadczyli już rozwodu (jeżeli takich mamy). Osoby, który przeżyły to na własnej skórze, z pewnością przekażą nam sporo przydatnych informacji i podpowiedzą na jakiego prawnika najlepiej się zdecydować, a być może i zarekomendują nam konkretnego specjalistę. W końcu zawsze lepiej postawić na zaufaną i sprawdzoną personę, niżeli liczyć na to, że wybrany na „chybił trafił prawnik, okaże się strzałem w dziesiątkę. Musimy się zastanowić, czy takie ryzyko się w ogóle opłaca.