Master Key w praktyce – poznaj zasady działania, zalety i korzyści ze stosowania tego systemu

Master key to system, który w ostatnich latach robi prawdziwą karierę. Wcześniej stosowany wyłącznie w hotelach, fabrykach, czy też obiektach użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie, coraz częściej montowany jest w budynkach wielorodzinnych. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim wygodzie płynącej z jego użytkowania, a także regularnie obniżonej cenie, która już dawno nikogo nie przeraża. System Master Key ma ogromną masę korzyści, które każdego dnia przekonują do niego klientów. Czas bliżej poznać system generalnego klucza!

Czym jest system Master Key?

To system za pomocą, którego możemy zrezygnować z pęku niepotrzebnych kluczy i zastąpić go jednym, dzięki któremu uzyskamy dostęp do wielu drzwi. Oczywiście, na rynku funkcjonuje kilka rodzajów systemu Master Key. Te prostsze, stosowane w domach jednorodzinnych, umożliwiają dostęp do 3 – 4 zamków za pomocą jednego klucza. Bardziej skomplikowane stosowane są w urzędach, dużych firmach, czy też placówkach oświatowych i pozwalają na dostęp do nawet kilkudziesięciu zamków z pomocą jednego klucza.

Rodzaje systemów Master Key

Sami producenci i dystrybutorzy Master Key wyróżniają trzy podstawowe typy tego systemu. Pierwszy z nich idealnie sprawdza się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ponieważ jeden klucz pasuje do wszystkich zamków znajdujących się w danym obiekcie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest atrakcyjna cena, która powoduje, że coraz większa liczba właścicieli mieszkań i domów decyduje się na jego zakup.

Druga grupa nazywana jest systemem klucza głównego i stosowana jest głównie w hotelach, zajazdach i wszelkiego rodzaju obiektach turystycznych. Tutaj każde pomieszczenie (hotelowy pokój) ma swój klucz, ale do wszystkim pokoi dostać można się z pomocą klucza generalnego. W taki klucz często wyposażona jest służba sprzątająca, która nie musi w ten sposób posiadać ogromnej ilości kluczy.

Ostatni rodzaj systemu Master Key przeznaczony jest dla biurowców, obiektów urzędowych, a także szpitali. Składa się on z klucza głównego oraz szeregu kluczy indywidualnych – każdemu z nich można przypisać określony poziom dostępu, który najczęściej wynika z hierarchii w danym miejscu. Przykładowo, klucz danego pracownika może otwierać wszystkie drzwi na piętrze, na którym pracuje, ale nie otworzy żadnego na innym piętrze.

Zalety stosowania Master Key

Rozwiązanie to posiada szereg zalet i korzyści. Podstawowym plusem są znaczne ułatwienia w administrowaniu budynkiem przy pomocy systemu Master Key. Ograniczenie dostępu do wielu pomieszczeń pozwala podnieść bezpieczeństwa, dzięki ochronie przed wchodzeniem osób nieupoważnionych. Posiadanie generalnego klucza pozwala również na sprawną ewakuację w razie zagrożenia.

Master Key to także większa wygoda wynikająca z ograniczenia liczby posiadanych kluczy. Cały pęk zostaje zastąpiony jedną sztuką, która pozwala wejść do wielu pomieszczeń. Ograniczenie liczby kluczy ma jeszcze jedną zaletą – mniej kluczy w obiegu to mniejsza szansa na nielegalne ich dorabianie, co jest problemem wielu dużych firm.

System ten jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli dużych obiektów, biurowców, magazynów, ale również zarządców budynków wielorodzinnych, a nawet mieszkańców domów jednorodzinnych. Dzięki swojej praktyczności sprawdza się w wielu sytuacjach, a dodatkowo cechuje się dużą niezawodnością i skutecznością.