Kiedy nie należy odkładać konsultacji kardiologicznej

Choroby serca i naczyń krwionośnych mogą pojawić się nagle, często bez wcześniejszych oznak. Odpowiednio wczesna diagnoza i zastosowanie właściwego leczenia może uratować życie. Dlatego, jeśli Twoje serce bije w przyśpieszonym rytmie, zbyt szybko się męczysz lub czujesz ucisk w klatce piersiowej konsultacji lekarskiej nie należy odkładać na później. O Twoje zdrowie zadba kardiolog chorzów – lekarz z dużym doświadczeniem i zaangażowaniem.

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiologia, to jedna z bardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Każdego roku w kardiologii dochodzi, do nowych odkryć. Schorzeń serce, bowiem jest bardzo wiele i dotykają one osób w różnym wieku, nie omijając dzieci, które zmagają się często z wadami wrodzonymi.

Niestety zbyt późna diagnoza, pomimo dużej dostępności do leczenia prowadzi do licznych zgonów. Z danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że choroby kardiologiczne są główną przyczyną przedwczesnej śmierci. Jednakże kardiolog z Chorzowa jest w stanie rozpoznać choroby serca i podjąć leczenie, stosując szczegółową diagnostykę z użyciem najnowocześniejszych sprzętów.

Jednakże dobry kardiolog, leczenie pacjenta rozpoczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, z omówieniem przebytych chorób, schorzeń przewlekłych występujących w najbliższej rodzinie diagnozowanego, wykonywanej pracy i tempa życia.

Tylko dokładnie przeprowadzony wywiad, w połączeniu z diagnostyką może rokować wyleczenie lub korzystną rehabilitację. Oprócz diagnostyki w leczeniu wad serca i chorób kardiologicznych niezwykle istotna jest profilaktyka. Dla zdrowia organizmu ważne jest odrzucenie wszelkich nałogów, utrzymanie optymalnej wagi i kondycji fizycznej.

Leczenie kardiologiczne, na czym polega?

Nowoczesna kardiologia wygenerowała podspecjalizacje, zajmujące się konkretnymi schorzeniami. Wśród nich znalazła się kardiologia nieinwazyjna zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób sercowo-naczyniowych bez ingerencji w ciało pacjenta. Dobry kardiolog jest w stanie w zakresie swych umiejętności wykonać serię badań i na ich podstawie wykluczyć lub zdiagnozować chorobę, a następnie podjąć właściwe leczenie.

Nieinwazyjne badania serca przeprowadza również kardiolog w Chorzowie. Jest to min. EKG w stanie spoczynku, holter serca, holter ciśnieniowy, RTG klatki piersiowej, echo serca oraz elektrokardiograficzny test wysiłkowy.

Natomiast kardiologia inwazyjna zajmuje się leczeniem chorób serca oraz chorób układu naczyniowego przez zastosowanie tzw. cewnika naczyniowego. Zabieg cewnikowania przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Na dzień dzisiejszy najbardziej rozwiniętą podspecjalizacją kardiologi jest kardiochirurgia, która zajmuje się leczeniem operacyjnym serca, wrodzonych jego wad i chorób naczyń krwionośnych. Najczęstsze zabiegi kardiochirurgiczne, to zakładanie by-pasów, reperacja lub wymiana zastawek (mitralnej, aortalnej lub trójdzielnej). Znaczny odsetek społeczeństwa ma problemy z nadciśnieniem tętniczym, które często przychodzi z wiekiem. Dobry kardiolog jest w stanie szybko i skutecznie, stosując jedynie leczenie farmakologiczne, ustabilizować ciśnienie tętnicze, tak by pacjent mógł prowadzić normalny tryb życia