Bezpieczna wycieczka rowerowa- jak uchronić się przed kleszczami?

Wiosna to czas, kiedy tryb spędzania wolnego czasu przenosi się bardziej na łono natury. Kontakt z naturą i świeże powietrze jest niezbędnym elementem rozwoju każdego dziecka. Jednym z najbardziej popularnych pomysłów na spędzenie niedzielnego popołudnia z rodziną są wycieczki rowerowe. Miłośnicy jednośladów już od najmłodszych lat uczą swoje pociechy pedałowania, by jak najszybciej móc pokonywać z nimi leśne ścieżki lub miejskie ścieżki rowerowe. O czym warto pamiętać zabierając dziecko na rower?  

Cel wycieczki 

Planując wycieczkę rowerową dla całej rodziny mamy do wyboru wycieczkę objazdową lub przejazd w konkretne miejsce z czasem na przerwę i wspólna zabawę lub ognisko. Wycieczki objazdowe częściej są preferowane przez starsze dzieci, których cieszy jazda sama w sobie. Od startu spod domu do zakończenia wycieczki pod domem, przez cały czas zwiedzacie wybraną okolicę. Tym samym zataczając swego rodzaju koło. Kiedy dzieci są jeszcze w wieku przedszkolnym lub wczesną szkolnym, dużą atrakcją dla nich jest chwilowy postój na usmażenie kiełbaski lub gry na świeżym powietrzu. Celem podróży tego typu wycieczek są najczęściej leśne polany. Wybierając się tam warto pamiętać o zagrożeniu kleszczami. Leczenie boreliozy może być bardzo bolesne w skutkach. Przed rozpoczęciem wycieczki warto zabezpieczyć ręce oraz nogi, a także inne odkryte okolice ciała żelami lub aerozolami przeciw kleszczom.  

Odpowiednie przygotowanie rowerów 

Zanim wybierzemy się z dziećmi na przysłowiowe rowery, trzeba sprawdzić sprzęt oraz akcesoria do niego. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy koła posiadają odpowiednie ciśnienie w oponach. Nie warto narażać siebie i dzieci na ewentualne wypadki spowodowane przebitą oponą. Kolejno trzeba nasmarować łańcuch odpowiednim smarem lub olejem do natłuszczania łańcuchów rowerowych. Źle zakonserwowany łańcuch ma często tendencję do spadania podczas szusowania po nierównym terenie. Jego potencjalne zerwanie może spowodować kolizję niedoświadczonych rowerzystów. Przewodnik wycieczki powinien też zabrać ze sobą choćby mały komplet narzędzi rowerowych. Nie raz bywa tak, że może poluzować się siodełko, kierownica czy nawet koło. Unikniemy wtedy ryzyka powrotu do domu piechotą. Każdy rowerzysta powinien też być wyposażony w odpowiednie ochraniacze, czyli kask i nałokietniki. Szczególnie ważny jest kask. Głowa jest mocno narażona na uszkodzenia podczas zwykłej utraty równowagi podczas jazdy. Sklepy rowerowe posiadają ogromny wybór kasków rowerowych. Dostosowane są do wieku oraz rodzaju szusowania.  

Odpowiednia odzież 

Na rower wybieramy się najczęściej, kiedy za oknem świeci słońce. Wysokie temperatury na dworze są pokusą do zakładania krótkich rękawków i szortów. Należy jednak pamiętać, że wycieczka do lasu to duże ryzyko spotkania z kleszczami. Leczenie boreliozy to bardzo nieprzyjemny w skutkach proces. Warto zaopatrzyć się na takie wypadki w odzież z dłuższym rękawem, która nie będzie powodowała podwyższenia temperatury naszego ciała.  Dobrze do tego nadają się ubrania do joggingu.