Najważniejsze informacje na temat badań wody

Analiza wody musi być wykonywana, by ustalić jej zdatność do wykorzystywania. Woda jest niezbędna do życia ogólnie, ale jest w równym stopniu wykorzystywana w produkcji żywności czy kosmetyków. Niezależnie od tego, czy chodzi o badanie wody warszawa czy inne miejsce, są ważne sprawy, których powinniśmy mieć świadomość. Oto kilka cennych informacji na badań specjalistycznych wody.

Kto wykonuje analizy wody?

Specjalne testy chemiczne wody możemy zlecić w trzech następujących miejscach:

  • Sanepid – badania sanepidu będą najdroższe, ale w takich placówkach istnieje możliwość przeprowadzenia analizy fizykochemicznej i bakteriologicznej
  • Specjalistyczne laboratorium badawcze – chodzi przede wszystkim o prywatne laboratoria, które zajmują się tylko lub między innymi badaniami wody pitnej.
  • Firma chemiczna z branży uzdatniania wody – w takich miejscach zazwyczaj istnieje możliwość zlecenia jedynie badania wody pod kątem fizykochemicznym, lecz plusem jest o wiele niższa cena. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest otrzymanie, wraz z wynikami, dopasowanej oferty produktowej, która najlepiej odpowie na potrzeby zlecającego.

Ile kosztuje profesjonalne badanie wody?

Nie istnieje jeden, ustandaryzowany cennik dla badań wody. Prawda jest tak, że laboratorium chemiczne w Poznaniu może mieć zupełnie inne ceny od tego w Warszawie czy Krakowie. Wiele też zależy od rodzaju badań. Na koszt badania wpływają przede wszystkim:

  • Region;
  • Rodzaj placówki, w której zlecamy badanie wody;
  • Rodzaj ujęcia wody;
  • Rodzaju analizy wody (fizykochemiczne/ bakteriologiczna/obie);
  • Ilości parametrów do przebadania;

Koszt związany z  badaniami wody, obejmującymi pełną analizę wody (badania mikrobiologiczne oraz fizykochemiczne) szacuje się na koszt kilkuset złotych. Jednak wiele czynników wpływa na ostateczną cenę takich testów. Trzeba mieć to na uwadze, że ceny w zależności od miejsca mogą być różne oraz kwoty w przypadku klientów firmowych i indywidualnych także mogą od siebie odbiegać.  

Jak często należy badać wodę?

Jasne jest, że pakiet badań wody należy powtarzać regularnie, gdyż wiele czynników wpływa na ujęcie wody i jego stan może zmienić się w zasadzie z dnia na dzień z wielu powodów. Z tego powodu, zalecane jest wykonywanie testu jakości wody przynajmniej raz na dwanaście miesięcy. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nic się nie zmieniło i woda jest zdatna do użytku (to szczególnie ważne, gdy ujęcie rozprowadza również wodę pitną). Z kolei w przypadku świeżo wykopanej studni badanie mikrobiologiczne wody należy przeprowadzić, jak najszybciej, a wodę przepompowywać przez około 5-6 godzin dla wiarygodnego wyniku.

Co po analizie wody?

Dbanie o ujście wody nie kończy się jedynie na zleceniu badań akredytowanemu laboratorium w Warszawie, ale można także podjąć odpowiednie kroki dla zachowania ostrożności i profilaktyki w okresie między testami. Na przykład właścicielom wody z ujęcia własnego rekomendowane są lampy bakteriobójcze, które zabezpieczą przed skażeniem wody przez bakterie.

Badanie wody pozostaw specjalistom

Na rynku można otrzymać specjalne zestawy do testu wody, ale nie można nigdy mieć pewności czy wykonamy w pełni prawidłowo taki tekst i czy wyniki będą precyzyjne. Najlepiej zlecić odpowiedni test dla znającej się na rzeczy firmie. Profesjonalne laboratorium posiada nie tylko wykształconych odpowiednio specjalistów, ale także nowoczesną aparaturę oraz jest w stanie zlecić dodatkowe badania w razie potrzeby.