Jak zamontować zewnętrzną roletę do okna?

To, że roleta została wybrana poprawnie, nie oznacza, że będzie prawidłowo działała. Wiele zależy od montażu. Trzeba więc zająć się tym profesjonalnie. Montaż można zlecić fachowcom, ale przy odrobinie zaangażowania, czynność tę da się wykonać samodzielnie. Jak wobec tego przystąpić do działania?

Eksperci radzą, aby rolety do okien montować w czasie wykańczania elewacji domu. Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu tych prac jest już za późno na realizację marzeń o nowoczesnej rolecie zewnętrznej. Naokienne rolety można zainstalować dosłownie w każdym momencie. Tym bardziej, jeśli nie przemyśleliśmy tematu tego rodzaju osłon okiennych przy budowie domu, powinniśmy zrobić to jak najszybciej. W końcu, oprócz ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, pełnią one wiele innych funkcji. W ocenie niektórych osób, jeszcze ważniejszych. Hamują utratę ciepła w okresie zimy, zapewniają prywatność, a także chronią przed włamaniem dzięki funkcji antywłamaniowej. Tak więc tym bardziej warto zastanowić się nad montażem tych właśnie osłon okiennych.

Należy zacząć od przygotowania

Montaż rolety, tak jak i wszystkiego innego, powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Należy więc zacząć od zgromadzenia niezbędnych elementów mocujących – odpowiednio wyprofilowanych wkrętów. Te zawsze znajdują się w zestawie przesłanym przez producenta. Poza tym trzeba zgromadzić pozostałe elementy niezbędne do montażu przekazane przez producenta, w tym oczywiście i przede wszystkim samą roletę. Warto zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która poda narzędzia, a także przytrzyma poszczególne elementy w czasie przeprowadzania procesu instalacyjnego. Dopiero teraz można zabrać się za pracę, która przy pełnym zaangażowaniu nie powinna trwać zbyt długo.

Montaż w kilku krokach

Przed wykonaniem otworów warto przymierzyć roletę i sprawdzić, czy pasuje do okna. Dopiero po tym można przystąpić do wiercenia w odpowiednich miejscach. Nie wolno przy tym zapomnieć o otworze przeznaczonym do montażu linki sterującej i prowadnic. W górnej części okna należy zamontować profil adaptacyjny, po czym można przystąpić do montażu prowadnicy, która musi znajdować się na całej ramie okna. W ten właśnie sposób powstaje konstrukcja, na którą nakłada się skrzynkę rolety. W końcowym etapie tego na pozór skomplikowanego procesu pozostaje tylko zamontować mechanizm nawijania taśmy wewnątrz budynku. O tym, jak to zrobić, producent pisze w instrukcji, z którą koniecznie trzeba się zapoznać. Teraz pozostaje już tylko przeprowadzić test poprawności działania mechanizmu. Jeśli rolety zasłaniają się i zwijają bez najmniejszych problemów, a konstrukcja ta nie trze ani o ściany, ani o okna czy elewację, pracę można uznać za skończoną. Wówczas wystarczy uzupełnić silikonem ewentualne szczeliny między roletą a oknami, aby móc cieszyć się roletą przez długi, długi czas. Dobrze zamontowana roleta okienna wysokiej jakości powinna służyć przez długie lata. To niemały wydatek, ale inwestycja rodzi mnóstwo korzyści, a długi okres jej użytkowania jest w pewnym sensie jednym z nich.

Wszystkie rolety zewnętrzne dostarczane są wraz z instrukcją, dzięki której można szybko zorientować się, jak przeprowadzić montaż. Prześledzenie jej treści wraz z ewentualnymi obrazkami najlepiej zrobić na samym początku. Będzie wiadomo, jak zabrać do przygotowań i czy na pewno warto angażować w ten proces dodatkową osobę.

Montaż rolety do okna powinien przebiegać z należytą precyzją. Wszelkie niedociągnięcia mogą powodować to, że mechanizm nie będzie działał poprawnie. Roleta będzie się ocierać o konstrukcję, zatrzymywać podczas rozwijania i zwijania. To może prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia całej rolety. Jeśli więc ktoś nie czuje się jednak na siłach, nie powinien zabierać się za montaż samodzielnie. Dziś bez problemu można znaleźć fachowca, który zajmie się wszystkim i nie policzy za usługę zbyt dużo. Z drugiej stronie nie ma co przesadzać. Montaż rolety nie jest skomplikowany, a z instrukcją okazuje się jeszcze prostszy.