Tworzywa sztuczne – nieodłączna część naszego życia

Praktycznie w każdej chwili naszego życia używamy różnego rodzaju pojemników, narzędzi, zabawek, czy innych elementów wykonanych z polipropylenu, bo tak właśnie nazywa się materiał, z którego powstają tworzywa sztuczne. W chwili obecnej niemożliwe byłoby życie bez nich, wystarczy pomyśleć chociażby o butelkach, w których trzymamy wodę, o wózkach dziecięcych, czy o elementach konstrukcyjnych niezbędnych do zbudowania lub wyremontowania domu. We wszystkich tych przypadkach stosuje się właśnie ten materiał. Widać więc wyraźnie, że jesteśmy od niego bardzo zależni. W jakich jeszcze dziedzinach znajduje on zastosowanie i czy jest dla nas bezpieczny?

Tworzywa sztuczne – zastosowanie w kuchni

Jednym z miejsc, gdzie polipropylen znajduje szerokie zastosowanie jest kuchnia. To tutaj przechowujemy żywność w różnego rodzaju pojemnikach plastikowych, zbudowanych właśnie z tego materiału. Tutaj też znajdziemy różnego rodzaju dzbanki, w których podajemy wodę, czy soki albo miski, w których przechowujemy owoce i warzywa. Także niektóre elementy wyposażenia naszej kuchni, jak niewielkie meble, czy kosze na śmieci są wykonane z jego użyciem. Również słodycze, orzechy, czy inne produkty, które kupujemy i używamy na co dzień, często są opakowane właśnie z użyciem tworzyw sztucznych.

Tworzywa sztuczne – przykłady użycia w całym domu

Choć wydaje się, że w kuchni korzystamy z większości tego typu tworzyw, oczywiście znajdziemy je również w innych zakątkach naszego domu. Na przykład wiadra, które służą nam jako pojemniki na wodę do mycia podłóg, wszelkiego rodzaju miotły i mopy, a także opakowania na środki czystości to rzeczy zbudowane właśnie z polipropylenu. Także różnego rodzaju elementy wystroju wnętrz oraz zabawki, z których korzystają nasze dzieci wykonane są właśnie z tworzyw sztucznych. Rodzaje tego typu materiału są różne, niektóre nieco toksyczne, i choć normalnie nie stosuje się ich w przedmiotach użytku domowe, a tym bardziej w zabawkach, warto jednak mieć to na uwadze przy wyborze konkretnego produktu.

Czy tworzywa sztuczne są dla nas bezpieczne?

Jak wspomnieliśmy, niektóre ich rodzaje mogą być minimalnie toksyczne. Są to elementy produkowane z czystego polipropylenu, charakteryzujące się jego czystością, ale niestety również szkodliwością dla naszego zdrowia. Na szczęście elementy stosuje się głównie w przemyśle chemicznym, w którym potrzebne są materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych. Używając więc na co dzień tworzyw sztucznych możemy być spokojni i nie musimy obawiać się o nasze zdrowie.